Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie burmistrza i zastępcy

Mieszkanie + - są nowe perspektywy

Opublikowano: 02-07-2018
Świebodziczanie są zainteresowani najmem lokalu w ramach rządowego programu Mieszkanie +, ale interesuje ich niski czynsz - najlepiej do 500 zł, przy jednoczesnym wysokim standardzie wykończenia lokalu (pod klucz) i metrażu 50-60 m2.
Takie są wyniki ankiety, przeprowadzonej przez samorząd za pośrednictwem portalu miejskiego www.swiebodzice.pl
Ankieta została w całości przygotowana i przeprowadzona przez urząd, bez żadnych kosztów.

Wzięło w niej udział blisko 230 respondentów, którzy odpowiadali na pytania m. in. czy są zainteresowani najmem mieszkania +, jaki czynsz deklarują, czy interesuje ich wykup, a jeśli tak, to po jakim okresie; jaki metraż ich interesuje, a także jaki jest ich status majątkowy i liczba osób w gospodarstwie.

- Ankieta pokazała, że mieszkańcy są zainteresowani mieszkaniami z programu Mieszkanie +, mają określone preferencje, ale dla miasta jest to sygnał, że należy ten temat podjąć – mówił podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 26 czerwca burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Jedna ze ścieżek realizacji takich mieszkań, oparta na Banku Gospodarstwa Krajowego, utworzona tak naprawdę na przełomie roku, daje możliwość budowy mieszkań lokatorskich przez spółdzielnie mieszkaniowe. Gminy mogą się włączyć, np. przekazując grunty. I to jest ciekawe rozwiązanie, z którym wiążę spore nadzieje – mówił burmistrz zaznaczając jednocześnie, że trwają w tej sprawie intensywne rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Świebodzicach.

Świebodzicka SM rozpoczęła właśnie budowę dwóch nowych budynków, w których znajdzie się łącznie 180 mieszkań. Jeśli rozmowy zostaną pozytywnie sfinalizowane, niewykluczone, że jakaś liczba mieszkań zostanie wybudowana właśnie w systemie mieszkań lokatorskich.

Najważniejsze wyniki ankiety:

W ankiecie wzięło udział 223 respondentów

189 osób odpowiedziało, że jest zainteresowana Mieszkaniem +, 39 – że nie jest

60 % deklaruje, że chciałoby płacić czynsz na poziomie do 500 zł, 30 % jest w stanie zaakceptować stawki między 500 a 1000 zł.

na pytanie, czy zainteresowany mieszkaniem byłby w stanie przeprowadzić się do innego miasta – ponad 40% respondentów odpowiedziało twierdząco

najważniejszym czynnikiem, determinującym najem Mieszkania + był dla biorących udział w ankiecie niski czynsz – wskazało na ten czynnik 39 % respondentów, ale już na drugim miejscu usamodzielnienie się – ponad 35 %

mieszkańcy oczekują Mieszkań + z wysokim standardem wykonania (pod klucz).

najbardziej pożądany metraż: 50 i 60 m2,

najwięcej zainteresowanych jest rodzin 4- i 2-osobowych,

zdecydowana większość wskazuje na wykup mieszkania po 15 latach
* * *

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz jeszcze w ubiegłym roku sygnalizował, że w kwestii Mieszkania + jest wciąż wiele pytań i niejasności w obliczu ciągle zmieniających się zasad i uwarunkowań dlatego gmina, zanim podejmie decyzję o przystąpieniu do programu, zasięgnie opinii mieszkańców. Tak się stało, została przeprowadzona ankieta, a po uzyskaniu wyników gmina będzie podejmować dalsze kroki.

Warto dodać, że ankieta mieszkaniowa, obok prowadzonej niemal równolegle ankiety o komunikacji miejskiej, to dowód na to, że samorząd poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do ważnych kwestii społecznych, a przede wszystkim – pyta świebodziczan o opinię.

PLIK DO POBRANIA:

Ikona pdfPełne wyniki ankiety , plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [475.09 KB]
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 2648

Powrót