Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

na zdjeciu grafika z rollupów

Zaparkujesz na godzinę

Opublikowano: 23-07-2018
W ścisłym centrum Świebodzic wprowadzone zostanie parkowanie czasowe. Nowe zasady ruszają od 6 sierpnia, na początek tylko na jednej pierzei Rynku.

Świebodzice to chyba jedno z ostatnich miast w regionie, w którym nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Jednak ze względu na rosnącą liczbę aut i niewystarczająca ilość miejsc parkingowych w obrębie Śródmieściu, burmistrz Bogdan Kożuchowicz , po m. in. konsultacjach przeprowadzonych wśród właścicieli sklepów i punktów usługowych w Rynku – wprowadza ograniczone parkowania na jednej pierzei.

- To na początek kilkanaście miejsc parkingowych, na których będzie można pozostawić swoje auto maksymalnie jedną godzinę – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Ale ta godzina wystarczy, by zrobić drobne zakupy czy odwiedzić urząd w celu załatwienia sprawy. Taki jest cel wprowadzenia nowych zasad i mam nadzieję, że mieszkańcy przyjmą takie rozwiązanie ze zrozumieniem. Strefy parkowania czasowego obowiązują także w innych miastach i są dobrym rozwiązaniem, upłynniającym ruch w centrach.

Zasady zaczną obowiązywać od 6 sierpnia, ale w pierwszym okresie Straż Miejska nie będzie nakładać mandatów.
- Zależy nam w pierwszej kolejności na dotarciu z informacją do mieszkańców, dlatego będziemy zostawiać ulotki za wycieraczkami zaparkowanych aut, by kierowcy mieli czas oswoić się z nowymi zasadami – dodaje Łukasz Gil, Komendant świebodzickiej Straży Miejskiej.

W 2017 roku ankietę dotyczącą wprowadzenia strefy płatnego parkowania przeprowadziła Młodzieżowa Rada Miejska. Jej wyniki wskazały jasno, że mieszkańcy są przychylni rozwiązaniom wprowadzającym opłaty za parkowanie, w szczególności właściciele sklepów i punktów handlowych. Większość pytanych była na tak, a wśród nich 32 przedsiębiorców z Rynku wyraziło aprobatę dla takiego rozwiązania.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wybrał inną alternatywę, by nie obciążać mieszkańców opłatami, ale jednocześnie umożliwić większy dostęp do miejsc parkingowych w centrum. Niewykluczone, że strefa parkowania czasowego będzie rozszerzona w przyszłości np. o jeszcze jedną pierzeję. To temat do analiz.

*Karty zegarowe będą dystrybuowane bezpłatnie. Można je otrzymać:

w biurze podawczym UM, Rynek 1

w biurze podawczym UM, ul. Stefana Żeromskiego 27

w siedzibie Straży Miejskiej, Plac Dworcowy 1

Karty zegarowe będą także dołączone do najbliższego wydania Gazety Świebodzickiej, która ukaże się3 sierpnia.

*Jak używamy karty zegarowej?

Zegar czasowy to kartonowy zegar, który z jednej strony ma przydatne informacje z numerami telefonu i herbem naszego miasta – z drugiej, tej najważniejszej – właśnie zegar z podziałem czasowym.
W momencie zaparkowania auta ustawiamy zegar czasowy na godzinę przyjazdu- czyli np. 10:00 i wkładamy zegar (z widoczną tarczą) za przednią szybę auta.

Jeśli przyjedziemy o godzinie niepełnej – np. 10:30, ustawiamy zegar na „połówkę” między godzinami. Jeśli jest to np. 10:50 – zaokrąglamy w górę, czyli ustawiamy na 11:00.

Zegar jest do wielokrotnego użytku, zatem warto go mieć zawsze pod ręką w samochodowym schowku

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 1657

Powrót