Sarkofag się odnawia | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Sarkofag

Sarkofag się odnawia

Opublikowano: 25-07-2018
Rozpoczęła się renowacja drugiego już sarkofagu rodziny Hochbergów, którzy spoczywają w krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach. Państwo Agnieszka i Tomasz Trzosowie z pracowni konserwatorskiej w Tychach przystąpili do niezwykle żmudnej i artystycznej pracy przywrócenia należytego blasku trumnie, w której spoczywają szczątki Hansa Heinricha I von Hochberg. To druga renowacja sarkofagu należącego do rodziny właścicieli Zamku Książ. Prace prowadzone są m. in. dzięki wparciu samorządu Świebodzic.
- Sarkofag powstał prawdopodobnie w roku 1671 r. – mówią konserwatorzy. - Zbudowany jest z blach cynowych ozdobionych cynowymi aplikacjami. Pierwotnie bogato złocony i polichromowany, obecnie znajduje się w stanie katastrofalnym. Oprócz bardzo poważnych odkształceń pokryty jest nalotami tlenków cyny na całej powierzchni wewnętrznej oraz zewnętrznej. W wielu miejscach korozja przeżarła obiekt "na wylot".

To oznacza, że przed konserwatorami ogrom pracy.

- Prace techniczne przy obiekcie mają charakter ratunkowy – mówią Agnieszka i Tomasz Trzosowie. - Ważnym elementem konserwacji jest zbudowanie dodatkowej konstrukcji wzmacniającej sarkofag. Poza tym planowana jest kompleksowa konserwacja estetyczna, uwzględniająca pełną rekonstrukcję polichromii jak i złoceń 23-karatowym złotem.

Hans Heinrich I – zauważają konserwatorzy – zasłużył się dla swego rodu. Wyniósł go z poziomu drobnej szlachty do elitarnej grupy śląskiej arystokracji. Uzyskał tytuł baronowski, a potem hrabiowski.

W ubiegłym roku renowacji został poddany pierwszy z zabytkowych sarkofagów, należący do Zuzanny Jadwigi von Schaffgotsch, drugiej żona Hansa Heinricha I Hochberga.

Przez wiele miesięcy w pracowni Państwa Trzosów odtwarzano piękne polichromie, herby i inskrypcje znajdujące się na burtach sarkofagu, mówiące wiele o przodkach zmarłej, rodzinnych koligacjach, itd. Sarkofag dostępny jest w krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja i można go zobaczyć.

Podobnie jak poprzednio, pieniądze na renowację zabytków sztuki sepulkralnej pozyskała parafia – dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza Józefa Siemasza. Pierwsza dotacja wyniosła 80.000 zł, druga -100.000 zł. Środki pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków.

Swoje „ciegiełki” dołożył także samorząd – burmistrz Bogdan Kożuchowicz przekazał parafii łącznie 13.000 zł na prace eksploracyjne.

Samorząd Świebodzic będzie wspierał prace konserwatorskie.

- To wyjątkowe zabytki, warte uratowania i udostępnienia współczesnym, ważne dziedzictwo kulturowe tej ziemi – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Gmina będzie wspierać parafię w staraniach o pozyskanie kolejnych dotacji na renowacje sarkofagów.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 1612

Powrót