Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

FOT. UŻYCZONE ADRIAN SITKO

Silena sprzedana!

Opublikowano: 28-09-2018
To bardzo dobra wiadomość dla miasta. Po wielu latach starań władz miasta, mozolnym porządkowaniu kwestii prawnych, doprpwadzenie do wyznaczenia syndyka masy upadłości, ruiny po dawnych zakładach lniarskich w Świebodzicach zostały sprzedane.

FOT. UŻYCZONE ADRIAN SITKO

 

W środę 26 września podpisano akt notarialny.

- To jest naprawdę bardzo dobra wiadomość, negocjacje trwały długo, ale jest pozytywny finał – komentuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jest wreszcie realna perspektywa, że z serca miasta zniknie szpecąca ruina, która także stanowiła niebezpieczeństwo, i teren zostanie dobrze zagospodarowany. Będzie to możliwe dzięki przygotowanemu planowi zagospodarowana przestrzennego, który wykluczył z tego obszaru przemysł, a wprowadziliśmy mieszkaniówkę i usługi. Wierzę, że to miejsce nabierze nowego życia i dynamiki. Bardzo się cieszę ze sfinalizowania sprzedaży Sileny.

Dawne zakłady lniarskie to kawał historii Świebodzic, zostały założone jeszcze w XIX wieku przez rodzinę von Kramsta.

W latach 60-80-tych ub. wieku zakład prosperował bardzo dobrze, produkcja szła na eksport. Od lat 90-tych zaczęły się problemy, a gwoździem do trumny był zakup zakładów przez spółkę Eurolen, która pozostawiła obiekt z długami, a sama rozpłynęła się we mgle. Do dziś są niezapłacone wierzytelności, m. in. na rzecz miasta, ZUS i innych podmiotów.

Zakład zaczął chylić się ku upadkowi, złomiarze rozkradli wszystkie metalowe elementy. Wielokrotnie dochodziło do zawaleń uszkodzonych budynków, było kilkadziesiąt pożarów. Jedna osoba znalazła w gruzach śmierć – właśnie poszukiwacz złomu.

Władze miasta od długiego czasu zabiegały o doprowadzenie do sprzedaży porzuconego majątku. Wnioski miasta o ogłoszenie upadłości były dwukrotnie odrzucane przez sąd. Dopiero gdy w 2017 roku samorząd zabezpieczył finansowo wniosek o upadłość – sąd przyjął go do rozpatrzenia i wyznaczył syndyka.

Pierwszy ogłoszenie o sprzedaży Sileny ukazało się na przełomie stycznia i lutego tego roku.

Zainteresowania dużego nie było, ale w końcu pojawił się inwestor, z którym rozpoczęto negocjacje. Zakończyły się one sukcesem. 26 września 2018 r. podpisany został akt notarialny sprzedaży Sileny – za 1,1 mln zł.

Nabywcą jest polska spółka. Inwestor realizuje głównie obiekty komercyjne – parki handlowe, ale także budynki mieszkaniowe wielorodzinne. Mają swoje obiekty m. in. w Łodzi, Warszawie.

Sprzedaż ruin oznacza także realne wpływy do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości.
Zawiedzeni będą natomiast filmowcy, którzy zjeżdżali do Świebodzic właśnie po to, by w ruinach urządzać plany filmowe.

 

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

 

 

Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 2574

Powrót