Osiedle loftowe zamiast ruin | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Wizualizacja osiedla

Osiedle loftowe zamiast ruin

Opublikowano: 12-10-2018
Nowy właściciel terenów po dawnych zakładach lniarskich Silena będzie realizował osiedle mieszkaniowe wraz z niedużym obiektem handlowym. Firma przedstawiła władzom miasta wizualizację terenu. Całość będzie nawiązywać do przemysłowych tradycji miejsca.

Sprzedaż Sileny nastąpiła z końcem września. Nowy właściciel zapłacił za 1,8 ha terenu 1,1 mln zł. Sprzedaż straszącej przez wiele lat i zagrażającej bezpieczeństwu ruiny to naprawdę dobra wiadomość dla Świebodzic.

- Negocjacje trwały długo, ale jest pozytywny finał – komentuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jest wreszcie realna perspektywa, że z serca miasta zniknie szpecąca ruina, która także stanowiła niebezpieczeństwo, i teren zostanie dobrze zagospodarowany. Mamy przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu i inwestor musi się go trzymać. W planie jest zabudowa mieszkaniowa i usługi, zatem to otwarta droga do budowy przede wszystkim mieszkań, ale także np., restauracji, kawiarni, centrum fitness czy tego rodzaju punktów.

Inwestor uchylił rąbka tajemnicy. W udostępnionej władzom miasta wizualizacji fragmentu terenu przedstawiono koncepcję osiedla, złożonego z 9 budynków wielorodzinnych w stylu loft, z cegły klinkierowej, szkła i elementów metalowych, nawiązującej do przemysłowej zabudowy Sileny. Będzie to ok. 250 mieszkań. Całość będzie wkomponowana w ciekawą przestrzeń, z zielenią, małą infrastrukturą, niedużym obiektem handlowym, restauracją, kawiarnią, itp. W koncepcji uwzględniono także zabytkowy komin z końca XIX wieku.

Inwestycja zaplanowana jest na kilka najbliższych lat, najpierw firma musi uprzątnąć teren.

Dla miasta to podwójnie dobra wiadomość – nie tylko teren zostanie właściwie zagospodarowany, ale do budżetu miasta zaczną też wpływać podatki od nieruchomości. Po sprzedaży majątku liczymy także na odzyskanie chociaż części wierzytelności z tego tytułu.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

 

WIZUALIZACJA UDOSTĘPNIONA PRZEZ MW INVEST NA POTRZEBY UM W ŚWIEBODZICACH

Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 2804

Powrót