Świebodzickie obchody 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Na zdjęciu Burmistrz podczas składania kwiatów przy pomniku

Świebodzickie obchody 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Opublikowano: 12-11-2019
101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Świebodziczanie obchodzili patriotycznie, rodzinnie, z entuzjazmem i dumą. Tegoroczne obchody rozpoczęły się punktualnie w samo południe.

W uroczystościach uczestniczyli: burmistrz miasta Świebodzice Paweł Ozga, sekretarz miasta Sabina Cebula, poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Pantal, wiceprzewodniczący: Jan Klepiec oraz Janusz Kościukiewicz, radni Rady Miejskiej, organizacje pozarządowe, dyrektorzy placówek oświatowych, uczniowie, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, prezesi spółek, kierownicy UM, pracownicy.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy uczestniczyli w pięknej inscenizacji historycznej w wykonaniu grupy GSH ze Świdnicy, która doskonale przeniosła nas w czas odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestników powitała dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Woźniak - organizator.

Następnie odśpiewano hymn Polski i jednocześnie została wzniesiona flaga na maszt. Nad wzniesieniem flagi czuwali: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Jan Klepiec, Janusz Kościukiewicz, ponadto radny RM Adam Pofelski, a także harcerze ze Szczepu Harcerskiego IMAGO Batalionu Zośka.

Mieszkańców serdecznie powitał gospodarz miasta Burmistrz Paweł Ozga, który podziękował wszystkim za liczne uczestnictwo w tak pięknym dniu - 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pan Burmistrz podkreślił, że 11 Listopada to symbol miłości, Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.

Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne, m.in. jedną z nich zaintonował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ta część uroczystości doskonale wpisała się w program „Niepodległej”.

Po obchodach patriotycznych, które odbyły się w Rynku, mieszkańcy wspólnie uczestniczyli w przemarszu do parafii pw. św. Mikołaja na czele z pocztami sztandarowymi.

O godz. 13:00 rozpoczęła się Msza Św. w intencji Ojczyzny, odprawiona pod przewodnictwem Dziekana Dekanatu Świebodzickiego ks. proboszcza Józefa Siemasza.

Kolejna część uroczystości przebiegała pod płytą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Mieszkańców powitał burmistrz miasta Świebodzice Paweł Ozga, który w swym przemówieniu odniósł się do najważniejszych wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna, podkreślał, że należy pielęgnować pamięć o bohaterach, ale także patrzeć w przyszłość i przekazywać dobre wartości młodym pokoleniom.
Następnie zabrał głos poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, który podkreślał, jak ważne dla nas Polaków jest to święto. Ponownie wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn Polski, który zaintonował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Uroczystą chwilą było także złożenie kwiatów w miejscu pamięci odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Doskonałym uzupełnieniem uroczystości patriotycznych była, po raz pierwszy zorganizowana w naszym mieście Wieczornica, podczas której śpiewane były pieśni patriotyczne.

Sala Miejskiego Domu Kultury wypełniona była po brzegi mieszkańcami, którzy radośnie uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Wydarzenie to profesjonalnie przygotował i poprowadził Sczep Harcerski IMAGO na czele z dowódcą Karolem Marcyniukiem, Miejskim Domem Kultury. W Wieczornicy uczestniczyła także sekcja instrumentalna MDK.

W popołudniowym wydarzeniu wzięli udział m.in.: burmistrz miasta Paweł Ozga, dziekan Dekanatu Józef Siemasz, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Wożniak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzata Grudzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej Integracyjnej Magdalena Stąpor, kierownik wydziału Edukacji Zofia Choińska.

Wzruszające pieśni patriotyczne oklaskiwane były przez uczestników gromkimi brawami i nagradzane owacjami na stojąco.

Całodniowe uroczystości patriotyczne zostały zorganizowane przez Miejski Dom Kultury przy współudziale Wydziału Promocji Urzędu. Serdecznie dziękujemy za liczny udział w 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. To był wyjątkowy, patriotyczny, wspólnie spędzony czas.

 

Autor: Wydział PS

Liczba wyświetleń: 2281

Powrót