Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
Klawiatura z myszką
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie zarządzenia na biurku

Drodzy Mieszkańcy,

Opublikowano: 10-12-2019
na ostatniej sesji Rada Miejska nie uchwaliła podatku od nieruchomości oraz nie podjęła uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy Świebodzice z Organizacjami Pozarządowymi.

Co to znaczy dla Gminy?

Rada Miejska jako organ uchwałodawczy suwerennie podejmuje uchwały, a burmistrz jako organ wykonawczy je wykonuje. Nie mogę jednak zgodzić się ze stwierdzeniem radnych, którzy wg mnie z przekąsem, „dbają” o realizację mojego programu wyborczego.

Wiemy, że budżet gminy składa się z podatków. Na niektóre z nich mamy wpływ na inne nie. Myślę, że wszystkim nam powinno zależeć, aby w gminie realizowanych było jak najwięcej zadań dla mieszkańców. Na to potrzebne są pieniądze. Decyzje o podniesieniu podatków czasami bywają trudne. Chcąc zachować równe traktowanie wszystkich mieszkańców, w ubiegłym roku utrzymano podatek od nieruchomości na poziomie 2018 roku, wzrósł natomiast podatek od środków transportu. Na rok 2020 zaproponowałem radnym odwrotny układ, to znaczy, aby nie wzrósł podatek od środków transportu, natomiast podnieślibyśmy podatek od nieruchomości.

Pytanie: o ile wzrośnie podatek i jaki jest koszt dla każdego gospodarstwa domowego? Jaki to jest byłby koszt dla przeciętnej rodziny?

Przykład: o ile zmieni się podatek od nieruchomości w przypadku, gdy ktoś posiada mieszkanie o powierzchni np. 100 m2? Projekt uchwały przewiduje wzrost o 0,04 zł rocznie od m2.. W tym przypadku od powierzchni 100 m2 rocznie podatek wzrośnie o 4zł, czyli miesięcznie o 0,33 zł.

Natomiast podatek od budynków związanych z działalnością gospodarczą wzrośnie o 0,80 zł za m2 w ciągu roku. Przyjmując powierzchnie np. 100 m2, rocznie podatek od nieruchomości w tym przypadku wzrośnie o 80 zł rocznie, czyli miesięcznie o 6,67zł.

Wszystkim nam zależy na rozwoju miasta. Pamiętam też o swoim programie wyborczym i opozycja o tym nie musi mi przypominać.

To od 12 lat rządów poprzednika po raz pierwszy podatek od nieruchomości pozostał na poziomie roku 2018, a w tym roku podatek od środków transportu pozostanie na poziomie 2019 roku.

Podęcie przez Radę Miejską w Świebodzicach tej uchwały da wpływu do budżetu gminy na rok 2020 ok. 482 000 zł. Nie są to środki małe. Dlatego ponownie przedłożyłem Radnym pod obrady ten projekt uchwały.

Na ostatniej sesji Rada również nie podjęła Uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. W wyniku czego na obecną chwilę nie można ogłosić żadnego konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Mimo, że w projekcie budżetu na przyszły rok została wpisana kwota 232 000 zł. Dlatego ponownie przedkładam Radzie projekt uchwały w tej sprawie. Zgadzam się, że jest to mała kwota. Nie powinno być jednak tak, że z jednej strony Rada nie podejmuje uchwał mających na celu wzrost dochodów własnych gminy w budżecie, a podejmuje uchwały, które skutkują blisko 1 000 000 zł dopłaty, np. do wody i to na kilka lat. Natomiast z drugiej strony oczekiwałaby większych środków na realizację różnych zadań. Te dwie strony powinny się równoważyć. Radni powinni być odpowiedzialni za uchwały i podejmować je z własnym sumieniem.

Uważam, że prowadzona polityka w radzie powinna i musi być oddzielona dla dobra mieszkańców.


Z wyrazami szacunku
Burmistrz Miasta Świebodzice
Paweł Ozga

Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 1395

Powrót