Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Logo Polskie sieci Elektroenergetyczne, logo Odyseja  umysłu

PSE dają szkołom moc! Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świebodzicach wystąpią w eliminacjach konkursu „Odyseja Umysłu” we Wrocławiu

Opublikowano: 27-02-2020
Przed nami 29. polska edycja Odysei Umysłu – międzynarodowego konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Już w najbliższą sobotę, 29 lutego, we Wrocławiu odbędą się pierwsze z sześciu eliminacji regionalnych. Świebodzice reprezentować będzie grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 prowadzą Małgorzata Krzan oraz Małgorzata Chojda-Ozga, które ubiegłego roku wzięły udział w 3-dniowych warsztatach przygotowujących do pracy z dziećmi i młodzieżą. Szkolenie było poświęcone zagadnieniom takim jak rola wychowawcza i obowiązki trenera odysejowej drużyny, integracja zespołu zadaniowego, czy tworzenie warunków do nietypowego i kreatywnego myślenia.

Bardzo się cieszę, że bierzemy udział w Odysei Umysłu. Podczas pracy poznałam swoich uczniów z zupełnie innej strony. Każdy z nich miał okazję, by pokazać swoje talenty i podzielić się zainteresowaniami. Przy okazji wszyscy nauczyli się lepszej współpracy i konsekwencji w realizowaniu wspólnego projektu. A to, co wymyślili i stworzyli jest pełne kreatywnych pomysłów. Odyseja to doskonałe narzędzie do pracy w każdej szkole. Wspiera bardzo ważne umiejętności i kompetencje przyszłych absolwentów. – mówi jedna z trenerek.

W ramach konkursu, każdy zespół decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych, problemów o charakterze projektowym. W ramach konkursu drużyna wybrała zadanie techniczno-teatralne pt. Co leci w sieci. Problemy nawiązują do różnych talentów czy zainteresowań i wymagają zastosowania wiedzy w praktyce. Swoje rozwiązanie drużyny przedstawiają w formie kilkuminutowej prezentacji scenicznej, a efekty ich pracy ocenia przeszkolone jury. Odyseusze mierzą się również z tzw. problemami spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili, wymagają myślenia na zawołanie, improwizacji, znakomitej współpracy oraz radzenia sobie z ograniczonymi zasobami i stresem. Uczniowie współzawodniczą w czterech grupach wiekowych na wszystkich szczeblach edukacji - od szkół podstawowych po uczelnie wyższe.

Udział w konkursie Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzicach jest możliwy dzięki współpracy fundacji Odyssey of the mind Polska i Polskich Sieci Elektroenergetycznych, krajowego operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego.

W nadchodzących zmaganiach Odysei Umysłu weźmie udział 77 drużyn reprezentujących szkoły i placówki edukacyjne z województwa dolnośląskiego i opolskiego. W tym roku konkurs regionalny we Wrocławiu odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 22 przy ul. Karpnickiej 2. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności - zmagania potrwają od 08:30 do 16:30.

Pozostałe eliminacje regionalne odbędą się w Poznaniu (01.03.), Katowicach (07.03), Warszawie (08.03.), Łodzi (15.03) i Gdańsku (16.03.). Najlepsze drużyny awansują do finału ogólnopolskiego, którego gospodarzem w dniach 4-5 kwietnia będą Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni oraz Arena Gdynia. W finale weźmie udział ponad 230 zespołów (ok. 4 tys. osób) z całego kraju. Drużyny, które zajmą I i II miejsce będą mogły reprezentować Polskę podczas majowych finałów światowych w Stanach Zjednoczonych.

Patronat nad edycją 2019/2020 konkursu objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Prezydent Miasta Wrocławia i Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji o konkursie oraz działalności jego partnera głównego dostępnych jest na stronach: odyseja.org oraz raport.pse.pl.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne,
Fundacja Odyseja Umysłu Polska

Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 1048

Powrót