Spotkanie dotyczące profilaktyki związanej z koronawirusem
Sekretarz miasta Sabina Cebula przedstawiła cel spotkania, jego porządek oraz przywitała gości. Burmistrz miasta Paweł Ozga podziękował wszystkim za przybycie, następnie poinformował, że spotkanie ma na celu uporządkowanie procedur i ustalenie wspólnych, spójnych działań profilaktycznych, jakie powinny zostać podjęte w Świebodzicach w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie. Jako pierwszy z zaproszonych głos zabrał dr Ireneusz Skawina, który przybliżył pozostałym uczestnikom spotkania fakty, dotyczące nowego koronawirusa SARS-Cov-2. Podczas dyskusji Burmistrz wskazał, że jednym z pierwszych działań profilaktycznych, które powinny być wprowadzone w mieście jest rejestracja telefoniczna pacjentów. Wszyscy obecni na sali zgodzili się, że kierunek jest słuszny. Wdrożenie jednak innych propozycji może być trudne z uwagi na brak ogólnopolskich procedur. Uczestnicy spotkania zadeklarowali jednak, że dołożą wszelkich starań, aby dodatkowe numery telefonów dla pacjentów zostały uruchomione.
Zarówno przedstawiciele świdnickiego SANEPID-u, jak i dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy poinformowali, że ich instytucje posiadają niezbędne środki i materiały ochronne na wypadek wystąpienia zachorowań na terenie powiatu świdnickiego. Ponadto uczestnicy spotkania otrzymali informację, jak przebiegają procedury rejestracji i monitorowania osób, powracających z podróży na tereny zagrożone.
Wspólnie ustalono, że należy przeprowadzić dodatkową akcję informacyjną wśród mieszkańców Świebodzic, dotyczącą profilaktyki, listy oddziałów zakaźnych wskazanych dla pacjentów potencjalnie zainfekowanych koronawirusem w województwie dolnośląskim oraz numerów telefonów pod którymi można uzyskać wszystkie potrzebne informacje. Ulotki i plakaty będą dystrybuowane na bieżąco w szkołach, wspólnotach parafialnych, sklepach, instytucjach, a także środkach komunikacji miejskiej i na przystankach.
Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni miasto Świebodzice podjęło już szereg działań profilaktycznych i informacyjnych w szkołach, instytucjach publicznych. Dystrybuowano plakaty, ulotki. W placówkach oświatowych odbyły się lekcje wychowawcze na temat ww. tematyki związanej z koronawirusem. Szanowni Mieszkańcy przypominamy, że obecnie pacjenci, którzy podejrzewają u siebie zainfekowanie koronawirusem powinni zgłaszać się do jednej z czterech wyznaczonych placówek zakaźnych:
- Bolesławiec - Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Oddział Chorób Zakaźnych, Jeleniogórska 4;
- Wałbrzych - Specjalistyczny Szpital Im. Dra Alfreda Sokołowskiego, Oddział Chorób Zakaźnych Ul. S. Batorego 4;
- Wrocław-Psie Pole - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Im. J. Gromkowskiego, I i Ii Oddział Chorób Zakaźnych, Koszarowa 5;
- Wrocław-Śródmieście - Uniwersytecki Szpital Kliniczny Im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Oddział Kliniczny Zakaźny Tytusa Chałubińskiego 2-2a (Oddział dziecięcy) Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.
Informujemy również, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię pod numerem: 800190590.
Wydział PK/SOL
Liczba wyświetleń: 2472
Powrót