Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Oświata
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Komunikacyjny „oddech”

Opublikowano: 03-03-2018
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz proponuje nowatorskie rozwiązania, które bez oczekiwania na budowę obwodnicy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, mogłyby dać miastu komunikacyjny oddech. To budowa przynajmniej jednej, a może nawet dwóch przepraw mostowych, łączących Osiedle Piastowskie ze Śródmieściem. Takie rozwiązanie odciążyłoby ruch z najbardziej uczęszczanej obecnie arterii w mieście – ul. Strzegomskiej.
Potrzeby w zakresie rozwiązań komunikacyjnych miasta są sygnalizowane od wielu lat, obwodnica Świebodzic jest wpisana do zaktualizowanego studium kierunków rozwoju i zagospodarowania miasta. Oczywistym jest jednak fakt, że to inwestycja na poziomie GDDKiA i odległa w czasie, dlatego samorząd, nie czekając na rozwiązania krajowe, pracuje nad takimi, które pomogą poprawić sytuację komunikacyjną w mieście w sposób jak najszybszy.

Koncepcja została wstępnie zaprezentowana na ostatniej sesji. Chodzi o budowę dodatkowego mostu drogowego przez Pełcznicę. Brane są pod uwagę dwa warianty: budowa zupełnie nowej przeprawy na wysokości wyjazdu ze sklepu Biedronka na Osiedlu Piastowskim w kierunku terenu po dawnej Refie (obecnie Geoservice). Ewentualnie odtworzenie historycznego mostu, łączącego ul. Piaskową z Łączną – obecnie jest to kładka dla pieszych.

- Takie rozwiązanie stworzyłoby nowe połączenie Śródmieścia i Osiedla Piastowskiego, które przecież intensywnie się rozbudowuje, przybywa tu mieszkańców – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Most przy Biedronce sprawiłby, że kierowcy jadący do Śródmieścia nie musieliby korzystać np. z ulicy Strzegomskiej, która ma największe natężenie ruchu. Z kolei odtworzony most na linii Piaskowa-Łączna odciążyłby problematyczny wyjazd na skrzyżowaniu Łączna/Jeleniogórska/Ofiar Oświęcimskich.

Wielu mieszkańców oczekiwało budowy w tym miejscu ronda, jednak wielokrotne zapytania kierowane do GDDKiA przynoszą jednoznaczne odpowiedzi. Nie ma możliwości wykonania w tym miejscu ronda ze względu na rzekę i ścisłą zabudowę.

- Bez wątpienia wymaga dyskusji i szczegółowych analiz, ale takie rozwiązania mogą w sposób odczuwalny poprawić sytuację komunikacyjną w Świebodzicach. Mamy szansę na realizację historycznego projektu, który w dużym stopniu wpłynie na komfort poruszania się po drogach naszego miasta – podkreśla Jarosław Dąbrowski, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Świebodzicach.

Podejmowane w ostatnim czasie działania burmistrza Bogdana Kożuchowicza zaowocowały ponownym wpisaniem obwodnicy Świebodzic do Narodowego Programu Budowy Dróg i Autostrad na lata 2014-2023. Dodatkowo miasto
wystąpiło do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei o budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Kamiennogórska/Jeleniogórska/Dąbrówki – będzie to kolejny, płynny i szybki wyjazd z największego osiedla w naszym mieście.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 136

Powrót