Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Oświata
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Pamiętamy o bohaterach

Opublikowano: 01-03-2018
1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z radnymi: Zofią Marek i Sławomirem Łukawskim, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie ŚP. Podpułkownika Władysława Supronia ps. „Mucha”, żołnierza niezłomnego, członka polskiego, wojennego podziemia, żołnierza Armii Krajowej. Pan Władysław spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej.
- W tym szczególnym dniu pragniemy podkreślić, że my, mieszkańcy Świebodzic, pamiętamy o wyjątkowym człowieku, jakim był Pan Władysław. Z dumą wspominamy jego heroiczny życiorys i to, że mimo tragicznych przeżyć był wspaniałym, pogodnym, pełnym życzliwości i wielkiej mądrości życiowej człowiekiem – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Pan Władysław Suproń był niezwykłą postacią, odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Za służbę w AK został skazany na wielokrotną karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na 10 lat ciężkiego więzienia. Był torturowany, głodzony, poniżany. W czasie swojego życia zawodowego wielokrotnie szykanowany za swoją przeszłość, m. in. zwolnieniami z pracy. Dopiero w 1992 roku doszło do pełnej rehabilitacji pana Władysława. Przywrócono mu wszystkie odebrane wcześniej uprawnienia oraz stopień wojskowy.

Zmarł w 2012 roku w wieku 95 lat.

Cześć Jego Pamięci.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 137

Powrót