Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST
E-Urząd
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Ważne Dokumenty
Komunikacja Miejska
Telewizja Internetowa
Film promocyjny
Fotogaleria
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja Wałbrzyska

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Pamiętamy o bohaterach

Opublikowano: 01-03-2018
1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z radnymi: Zofią Marek i Sławomirem Łukawskim, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie ŚP. Podpułkownika Władysława Supronia ps. „Mucha”, żołnierza niezłomnego, członka polskiego, wojennego podziemia, żołnierza Armii Krajowej. Pan Władysław spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej.
- W tym szczególnym dniu pragniemy podkreślić, że my, mieszkańcy Świebodzic, pamiętamy o wyjątkowym człowieku, jakim był Pan Władysław. Z dumą wspominamy jego heroiczny życiorys i to, że mimo tragicznych przeżyć był wspaniałym, pogodnym, pełnym życzliwości i wielkiej mądrości życiowej człowiekiem – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Pan Władysław Suproń był niezwykłą postacią, odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Za służbę w AK został skazany na wielokrotną karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na 10 lat ciężkiego więzienia. Był torturowany, głodzony, poniżany. W czasie swojego życia zawodowego wielokrotnie szykanowany za swoją przeszłość, m. in. zwolnieniami z pracy. Dopiero w 1992 roku doszło do pełnej rehabilitacji pana Władysława. Przywrócono mu wszystkie odebrane wcześniej uprawnienia oraz stopień wojskowy.

Zmarł w 2012 roku w wieku 95 lat.

Cześć Jego Pamięci.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 52

Powrót