Nabór wniosków do programów „Asystent osobisty os. niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne).
Zadaniem Asystenta jest pomoc w :
- w wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne, sportowe);
- w zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
- w załatwianiu spraw urzędowych;
- w nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
- w korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
- w wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do/z placówki oświatowej).
Uczestnik Programu za usługi asystenta nie będzie ponosił odpłatności.
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022 będzie realizowany w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Celem programu jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego, które wymagają usługi opieki wytchnieniowej.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w programach proszone są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świebodzicach pod nr telefonu 74 6669587.
Szczegółowe informacje znajdują się w ogłoszeniach o naborze wniosków.
Liczba wyświetleń: 1718
Powrót