Świebodzice na weekend - Ścieżka Hochbergów | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Droga w lesie ze znakami

Świebodzice na weekend - Ścieżka Hochbergów

Opublikowano: 05-06-2020
Świebodzice to niezwykle urokliwie miasteczko położone na Dolnym Śląsku, które zarówno swoim mieszkańcom, jak i turystom oferuje urozmaicony sposób spędzania wolnego czasu. Każdy znajdzie coś dla siebie, najmłodsi poszukiwacze przygód, jak i doświadczeni wędrowcy.
Szukasz ciekawych miejsc? Pytasz znajomych, jak spędzają czas wolny? Nie wiesz gdzie się wybrać? Zastanawiasz się gdzie dobrze zjesz?
Trafiłeś idealnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ofertę, w której znajdziesz:
  • informacje i podgląd na temat ścieżek rowerowych, które przebiegają przez atrakcyjne tereny, które musisz zobaczyć;
  • miejsca, które warto odwiedzić podczas weekendowych spacerów, czy biegowych wyzwań;
  • bazę restauracji i lokali gastronomicznych, gdzie smacznie i niedrogo zjesz;
  • średniowieczne malownicze ruiny wkomponowane w bogatą roślinność naszego regionu.

Na portalu miejskim i w mediach społecznościowych, będziemy udostępniać propozycje na weekend. Zdjęcia wraz z opisem prezentowanych miejsc z pewnością zachęcą każdego do aktywnego spędzania czasu wolnego. Czekamy również na wasze zdjęcia z krótką informacją gdzie byliście, co widzieliście i dlaczego tam warto pojechać. Posłużą nam one do rozbudowy naszego lokalnego przewodnika. Wszystkie te informacje prosimy wysyłać do nas na adres:
 
 
Mamy piątek, więc oddajemy w wasze ręce pierwsze propozycje spędzenia czasu wolnego.
 
Ścieżka Hochbergów

Nasz poradnik zaczynamy od wędrówki po naszym pobliskim Parku Książańskim. Każdy o nim wie, ale nie każdy tam bywa, a warto! Atrakcji jest naprawdę sporo.
 
Naszą wędrówkę rozpoczynamy na ulicy Jana Mikulicza, która znajduje się w dzielnicy Pełcznica w Świebodzicach. Możemy się tam dostać naszą bezpłatną komunikacją miejską, linią nr 1. Przystanek autobusowy,
 
na którym wysiadamy, to początek naszej wędrówki. Idąc w kierunku ulicy Długiej, dochodzimy do skrzyżowania ulic Mikulicza, Moniuszki i Długiej. 
 
Kierujemy się w ulicę Moniuszki. Idąc cały czas prosto, dostrzeżemy las, a na jego skraju informacje:
 
 Na jednym z drzew umieszczono oznaczenie, jaka odległość nas dzieli od pierwszego i ostatniego punktu naszej wędrówki
  • Cis „Bolko” – cis pospolity rosnący nad rzeką Pełcznicą w Świebodzicach, w rezerwacie przyrody „Przełomy pod Książem” w Książańskim Parku Krajobrazowym. Obwód pnia wynosi 285 cm. Jest on prawdopodobnie najstarszym cisem w Sudetach,jego wiek szacuje się na 400-600 lat.
  • Zamek Stary Książ zbudowany jest na murach dawnego zamku piastowskiego Bolka I. Położony jest na lewym wzgórzu   nad  przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Początki tej budowli jak szacują archeolodzy to IX i X w.
 
Spacerujemy szlakiem koloru czerwonego i podziwiamy bogatą roślinność parku. 
 
Już od pierwszych chwil warto się dobrze rozglądać, ponieważ na naszej trasie jest sporo ruin. Pomimo upływu lat, wciąż działają na wyobraźnię i zmuszają do chwili refleksji i zastanowienia się… jak  to było kiedyś?
 
Podczas naszego spaceru kilkukrotnie zobaczymy tablicę z ciekawostkami, związanymi z danym miejscem. Warto  poświecić chwilę  i  zapoznać się z nimi. Naszym celem jest Zamek Stary Książ, ale zanim tam trafimy, przejdziemy drogę, która na długo zostanie w naszej pamięci. Mały wodospad, ciekawe budowle przy rzece, łabędzi staw,
 
drewniane kładki oraz wiele innych ciekawych miejsc  w   połączeniu z bogatą fauną i florą z pewnością spowodują, że będziemy tę trasę z chęcią polecać innym. Dlaczego Wam o niej mówimy? Ponieważ to miejsce idealne do odpoczynku z dala od turystów i miejskiego zgiełku. Ścieżka od strony Świebodzic to wymarzone miejsce do rodzinnych spacerów. Nasz szlak w pewnym momencie wędrówki łączy się ze szlakiem żółtym, ale my proponujemy, pozostać na szlaku czerwonym, ponieważ podążając nim znajdziemy się na zboczu góry, z której   rozciąga się piękny widok na południową stronę Zamku Książ, a na szczycie czeka na nas zjawiskowa Ruina Starego Zamku.
 
Zapraszamy Was do naszej galerii, która stanowi przedsmak tego, co zobaczycie na miejscu. 

Do zobaczenia na szlaku.
 
 
 
Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 7324

Powrót