Świebodzice na weekend - Świebodka w mieście | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Pocztówka ze Świebodzic różne miejsca

Świebodzice na weekend - Świebodka w mieście

Opublikowano: 24-07-2020
Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę, naszego weekendowego poradnika. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy naszego Ambasadora, sowę Świebodkę, która tego lata znów o sobie przypomina, angażując się w promocję naszego pięknego miasta. Ostatnio proponowaliśmy odwiedziny w Książańskim Parku Krajobrazowym podczas lokalnej zbiórki odpadów, która cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych oraz okolicznych mieszkańców.
Połączenie przyjemnego spaceru z pożytecznym sprzątaniem okazało się sukcesem, więc w dalszym ciągu zachęcamy do tego, aby na wycieczkę zabierać ze sobą worek na odpady, rękawiczki ochronne i sprzątnąć napotkane śmieci.

Świebodka wybrała się na spacer po mieście i zachęcała, aby zrobić to samo. Wyprawa ulicami miasta to podróż w czasie. Namacalny kontakt z historią Świebodzic, aż z czasów średniowiecznych.
Zaczynamy.
 
Pierwszym punktem naszej wędrówki jest wspominany już kilkukrotnie wiekowy Cis „Bolko” w dzielnicy Pełcznica.  Kolejnym  pobliskie ruiny Kaplicy św. Anny przy ul. Jana Mikulicza. Obiekt powstał na przełomie XII i XIII w., zbudowano go z kamienia polnego i gliny. To najstarszy obiekt sakralny na terenie obecnych Świebodzic.
 

kaplica

 

Następnym punktem, który warto zobaczyć jest Brama Lwów. Pięknie zdobiona XVII wieczna brama to wejście do Parku Książańskiego. Dwa Lwy umieszczone po obu stronach jej szczytu „chronią” zespół parkowo-zamkowy.


Kolejne miejsce jest szczególnie ważne i bardzo wyjątkowe w skali Kraju i Europy. Są to mury obronne z czasów, gdy Polską rządzili królowie. Odrestaurowane pokazują, jak ważną funkcję ochronną pełniły. Mury najlepiej widoczne są od ulic  Piłsudskiego i Krasickiego. Będąc na starym mieście, koniecznie należy udać się na Rynek. Budynek Ratusza wybudowany w latach 1779-1781, w asyście odnowionych kamienic tworzą serce miasta. Zegar wkomponowany w wieżę Ratusza, precyzyjnie wyznacza czas, natomiast sowa Świebodka z wieży pokazuje piękno Świebodzic oraz kolejne dwa interesujące budynki, jakim są Kościoły św. Mikołaja oraz Piotra i Pawła.

wieża

Świebodzice jak już pisaliśmy to miasto z bogatą historią, nie inaczej jest z kolejnym obiektem na naszej mapie. Jest to pałac rodziny Seidlów. Jeden z najpiękniejszych budynków miasta, którego zjawiskowy wygląd nie pozwala pominąć tego obiektu. Budynek i teren wokół jest w rękach prywatnych, a wstęp do środka jest niemożliwy, warto  zobaczyć budynek z zewnątrz.
 
Oddalając się od centrum miasta, po kilkunastominutowym spacerze, docieramy do Dworca Głównego. Ten pięknie odrestaurowany budynek w roku 2019 obchodził 150 rocznicę powstania. Warto go zobaczyć, ponieważ kształtem i rozmiarem imponuje.
 
pkp
Na koniec naszej wycieczki Sowa wybrała się do interesującego budynku, którego wiek szacuje się na ok. 350 lat. Budynek położony w dzielnicy Ciernie często przykuwa uwagę podróżujących koleją. Nigdy niedokończony pałac, przez niektórych nazywany lokalnym koloseum wygląda zjawiskowo. Jak mówi historia, budynek miał służyć jako dom dla Wdów. Stał się malowniczą ruiną, nad którą zachwycał się sam Johann Wolfgang Goethe, najwybitniejszy niemiecki poeta, kiedy przebywał w pobliskim domu. Przypomina o tym pamiątkowa tablica umieszczona na elewacji budynku. Położony obecnie na prywatnej posesji, możliwy jest do podziwiania jedynie z sąsiedniej drogi.
 
Na koniec wędrówki, razem ze Świebodką ,proponujemy udać się do pobliskiego Pensjonatu Feniks. Restauracja oferuje smaczne i niedrogie jedzenie, które zadowoli podniebienie każdego strudzonego wędrowca.
Udanej wędrówki.
Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 4261

Powrót