Walory turystyczne
Specyfika krajobrazowa Świebodzic, związana między innymi z ukształtowaniem terenu spowodowała, że już około połowy XIX w. (szczególnie po uruchomieniu połączenia kolejowego z Wrocławiem w 1843 r. i dziesięć lat później z Wałbrzychem) organizowano w tym kierunku jedno, dwu, lub trzydniowe wycieczki. Znalazło to odbicie w wydawanych wówczas przewodnikach turystycznych. Do osobliwości w samym mieście zaliczano wówczas fabrykę zegarów i stary kamieniołom wapienny, ale też i nie szczędzono pochwał widokom rozciągającym się wokół Świebodzic.
Współcześnie przez Świebodzice przebiegają następujące szlaki turystyczne:
Cis Bolko - Góra Marii
Przebiega on mniej więcej wzdłuż sudeckiego uskoku brzeżnego od Pełcznicy przez Książ, Świebodzice, Witoszów Górny (wzgórze), Złoty Las, Bystrzycę Górną, Lutomię i Glinno do Przełęczy Walimskiej.W Świebodzicach i najbliższej okolicy warto zwrócić uwagę na: Zamek Książ, Stare Miasto z zespołem zabytkowych kamienic oraz zabytkowymi kościołami.
Grodno - Książ - Bolków - Grodziec
Przez Pełcznicę biegnie również zielono znakowany Szlak Zamków Piastowskich, rozpoczynający się na zamku Grodziec koło Złotoryi i kończący się na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. W Świebodzicach i okolicach na szlaku na uwagę zasługują przede wszystkim takie obiekty jak: Zamek Książ, Stado Ogierów Książ, pomnikowy cis "Bolko", ruiny kościoła św. Anny w Pełcznicy, krzyż pokutny powyżej Pełcznicy, zamek Cisy.
Świebodzice Dworzec PKP - ul. Świdnicka
Pozostałe ścieżki
Warto podkreślić, że ze względu na sąsiedztwo dużych kompleksów leśnych wchodzących w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego, w mieście i jego najbliższych okolicach znajduje się bardzo gęsta sieć nieoznakowanych ścieżek i dróżek biegnących ze Świebodzic do wielu ciekawych i często bajecznych miejsc.
Tereny te są bardzo zróżnicowane, trasy biegną wśród zalesionych wzgórz Pogórza Wałbrzyskiego i Świebodzickiego. Poza bogatą fauną i florą na swojej drodze ujrzymy często przepiękne widoki okolic oraz ciekawe obiekty architektury. Oprócz tych najbardziej znanych warto zwrócić uwagę na te mniej znane i często niedostrzegane .
Szczególnie polecane są trasy w Wąwozie Pełcznicy i Szczawnika.
Wąwóz Pełcznicy (zwany także Wąwozem Książ) zaliczany jest do najpiękniejszych w Sudetach, i to nie tylko tych polskich. W XIX wieku były tu "piękne i liczne mostki, brzeg z brzegiem, skałę ze skałą łączące, pawilony, dziwaczne przejścia przez skały, wyłomy (...), pustelnia romantycznie w drzewach ukryta, Świątynia Karoliny, Siedzenie Myśliwego (...)". Obecnie wąwóz jest nieco zaniedbany, jednakże od kilku lat przywracany jest do stanu sprzed kilkudziesięciu lat.
Ściany wąwozu wznoszą się niespełna na 100 metrów wysokości i miejscami tworzą kilkudziesięciometrowe przepaści. Porasta je stary las mieszany, co czyni to miejsce szczególnie bajkowym latem i jesienią. Nietrudno w cieniu grubych buków, lip czy dębów, wśród wszechobecnych różaneczników wczuć się w czasy, gdy przemierzali te miejsca świdniccy Piastowie, władający okolicą. W okolicach świebodzickiej Pełcznicy znaleźć można wyloty z podziemnych sztolni, drążonych pod Książem przez więźniów pobliskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Nie wiadomo do końca w jakim celu wykuwano w skałach pod zamkiem ogromne korytarze. Przypuszcza się jednak, że mogło to się odbywać w ramach przygotowań do produkcji pocisków balistycznych dalekiego zasięgu.
U wylotu wąwozu, w granicach Świebodzic (Pełcznicy), rośnie pomnikowy cis, którego przyjęło się nazywać "Bolko", a w zasadzie Bolkówna, gdyż jest to drzewo rodzaju żeńskiego. Bolko jest najstarszym cisem w Sudetach Środkowych i ma prawdopodobnie ok. 600 lat, jednakże niemiecki przyrodnik Aleksander von Humboldt w XIX w. szacował wiek tego okazu na 800 lat, co jest niestety nie do zweryfikowania, bo cis ma w środku wypalone korzenie.
Nieco mniej znany, jednakże równie atrakcyjny i nawet bardziej "dziki" jest Wąwóz Szczawnika, położony nieco na zachód od Wąwozu Książ.
Książański Park Krajobrazowy to jednak nie jedynie miejsce w okolicach Świebodzic, gdzie można pospacerować. Polecamy również spacer Drogą Węglową, która niegdyś prowadziła z Wałbrzycha przez Świebodzice do portów odrzańskich. Droga ta pomiędzy świebodzickimi Cierniami, a Jaworzyną Śląską jest dość dobrze utrzymana. Wiedzie płaskimi terenami Równiny Świdnickiej wśród bujnych pól. W kierunku południowym z drogi rozciąga się przepiękna panorama Sudetów z Chełmcem, Masywem Trójgarbu i Wielką Sową na pierwszym planie. Z drugiej strony nad okolicą góruje mityczna Ślęża.