Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Opis szlaków

Szlaki rowerowe w okolicach Świebodzic i zamku Książ
 

Niezwykle atrakcyjne położenie Świebodzic sprawia, że warunki do uprawiania turystyki rowerowej są wręcz idealne. Przez miasto przebiega sudecki uskok brzeżny. Dzieli on miasto na dwie części: południową - górską, z urozmaiconą rzeźbą terenu i północną - równinną. Dzięki tak ubogaconej rzeźbie terenu, w okolicy znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy kolarstwa górskiego, dla których przygotowano odcinki MTB, jak i mniej doświadczeni rowerzyści. To właśnie dla nich, jak i całych rodzin z małymi dziećmi wytyczono takie trasy, których pokonanie nie wymaga wzmożonego wysiłku kondycyjnego, a dostarczyć może równie niezapomnianych wrażeń.

Podróżowanie rowerem w naszej okolicy to nie tylko bliskość natury i urzekające widoki. To także spotkanie z historią, którą poznajemy zwiedzając po drodze liczne zabytki.

mapa tras rowerowych

SZLAK CZARNY: Szlak Drogi Węglowej

Szlaki Księstwa Świdnicko - Jaworskiego


Szlak czarny - ikona roweru


Czarny Szlak Drogi Węglowej (K3) - ma przebiegać z Wałbrzyskiego Muzeum Przemysłu i Techniki przez Świebodzice, Jaworzynę Śląską, Żarów do Mietkowa, gdzie połączy się z międzynarodowym szlakiem EuroVelo. W większości szlak poprowadzony został drogami polnym Przedgórza Sudeckiego, a jego pokonanie nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego. Jedynie w Wałbrzychu oraz częściowo w Świebodzicach szlak wiedzie przez obszar górzysto-pagórkowaty. Na trasie warto zobaczyć między innymi takie obiekty jak: Muzeum "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu, Wąwóz Książ, ruiny kaplicy w Pełcznicy, starówkę w Świebodzicach, krzyże pokutne, Muzeum Przemysłu i Techniki w Jaworzynie Śląskiej, pałac w Żarowie, zalew w Mitkowie. Na dzień dzisiejszy szlak wytyczony został od Świebodzic, gdyż na terenie miasta Wałbrzycha nie uzyskano jeszcze zgody na poprowadzenie szlaku przez tereny należące do PKP.

 

Ratusz w Świebodzicach Fot. Maciej Mikołajczyk

Ratusz w Świebodzicach
Fot. Maciej Mikołajczyk

 

Ruiny kościółka św. Anny Fot. Katarzyna Czarnik

Ruiny kościółka św. Anny
Fot. Katarzyna Czarnik
 

Świebodzice - Stare Miasto Fot. Adrian Sitko

Świebodzice - Stare Miasto
Fot. Adrian Sitko

   

Świebodzice - Staw przy ul. Solnej Fot. Maciej Mikołajczyk

Świebodzice - Staw przy ul. Solnej
Fot. Maciej Mikołajczyk

 

Kościół w Żarowie Fot. UM w Żarowie

Kościół w Żarowie
Fot. UM w Żarowie

    

Mapa szlaku

SZLAK CZARNY: Wokół Wilczej Góry

Szlak czarny - ikona rower
 
Jedna z dwóch tras MTB przebiegających przez obszar miasta. Wytyczona została przez bardzo zróżnicowany, a zarazem atrakcyjny obszar pogórza. Na trasie znajdują się liczne techniczne podjazdy/zjazdy oraz miejsca, z których rozpościera się imponująca panorama na Nizinę Śląską otaczającą miasto od północy, jak i pasmo Sudetów ciągnących się na południu.Częściwo szlak wiedzie przez obszar zabudowany świebodzickiej dzielnicy Pełcznica, natomiast w większości jednak są to kompleksy leśne, wchodzące w obszar Książańskiego Parku Krajobrazowego (także w gminie Wałbrzych).
 
Na trasie oraz w jej najbliższym otoczeniu warto zwrócić uwagę na: ruiny gotyckiej kaplicy św. Anny w Pełcznicy (XII/XIII w.), pomnikowy cis "Bolko", Stado Ogierów Książ, Zamek Książ (XIII w.), Bramę Książańską w Świebodzicacch i Książu (XVIII w.).
 

Brama Książańska w Świebodzicach Fot. Maciej Mikołajczyk

Brama Książańska w Świebodzicach
Fot. Maciej Mikołajczyk

Cis Bolko Fot. Piotr Święszkowski

Cis Bolko
Fot. Piotr Święszkowski

Panorama Wilczej Góry Fot. Maciej Mikołajczyk

Panorama Wilczej Góry
Fot. Maciej Mikołajczyk

   

Ruiny kościółka św. Anny Fot. Katarzyna Czarnik

Ruiny kościółka św. Anny
Fot. Katarzyna Czarnik

Ruiny zamku Cisy  Fot. Maciej Mikołajczyk

Ruiny zamku Cisy
 Fot. Maciej Mikołajczyk

 

Stado Ogierów w Książu Fot. Michał Grochowicz

Stado Ogierów w Książu
Fot. Michał Grochowicz

   
 
Wokół Wilczej Góry

SZLAK NIEBIESKI: Dookoła Świebodzic

szlak niebieski-ikona rower
 
Trasa zróżnicowana pod względem technicznym. Wytyczona została płaskimi terenami Obniżenia Podsudeckiego i Równiny Świdnickiej oraz obszarem górzystym Pogórza Świebodzickiego i Wałbrzyskiego. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko obszar Świebodzic, ale i tereny sąsiednich gmin: Wałbrzycha, Świdnicy, Strzegomia oraz Starych Bogaczowic. Na północ i zachód od Świebodzic szlak poprowadzony jest głównie drogami polnymi i szutrowymi. Na południu biegnie przez zwarty obszar kompleksów leśnych Książańskiego Parku Krajobrazowego. Na trasie znajdują się techniczne podjazdy/zjazdy, wymagające większego wysiłku fizycznego. Dla osób mniej zaprawionych w kolarstwie proponujemy w tym miejscu podprowadzić rower.
Z centrum miasta na szlak można dotrzeć żółtym szlakiem łącznikowym biegnącym z Placu Jana Pawła II do pętli autobusowej w Lubiechowie.

Atrakcje i miejsca godne zobaczenia zlokalizowane na trasie i w najbliższym sąsiedztwie:

ruiny Pałacu Wdów (XVIII w.), dworek, w którym w XIX wieku gościł W. Goethe, krzyż pokutny (XIV w.), Stare Miasto, ruiny Zamku Cisy (XIII w.), ruiny kościoła św. Anny w Pełcznicy (XII/XIII w.), pomnikowy cis "Bolko", Stado Ogierów Książ, Palmiarnia w Lubiechowie, krzyż pokutny w Lubiechowie, zabytkowe zagrody w Lubiechowie, gotycki kościół św. Jadwigi w Mokrzeszowie (XIV w.), neogotycki pałac w Mokrzeszowie (XIX w.).
 

Cis Bolko Fot. Piotr Święszkowski

Cis Bolko
Fot. Piotr Święszkowski
 
Ruiny Pałacu Wdów w Cierniach. Fot. Wojciech Andryszczak
Ruiny Pałacu Wdów w Cierniach.
Fot. Wojciech Andryszczak
 
Palmiarnia w Wałbrzychu  Fot. Adrian Sitko
Palmiarnia w Wałbrzychu
 Fot. Adrian Sitko
 
   
Ratusz w Świebodzicach  Fot. Maciej Mikołajczyk
Ratusz w Świebodzicach
 Fot. Maciej Mikołajczyk
 
Ruiny kościółka św. Anny Fot. Katarzyna Czarnik
Ruiny kościółka św. Anny
Fot. Katarzyna Czarnik
 
Ruiny zamku Cisy  Fot. Maciej Mikołajczyk
Ruiny zamku Cisy
 Fot. Maciej Mikołajczyk
 
Stado Ogierów w Książu Fot. Michał Grochowicz
Stado Ogierów w Książu
Fot. Michał Grochowicz
 
Stare Miasto  Fot. Adrian Sitko
Stare Miasto
 Fot. Adrian Sitko
 
Krzyż pokutny w Cierniach Fot. Maciej Mikołajczyk
Krzyż pokutny w Cierniach
Fot. Maciej Mikołajczyk
 
szlak niebieski -mapa
 
Szanowny Rowerzysto!

Część zielonego szlaku rowerowego "Wokół Cierni" i niebieskiego "Dookoła Świebodzic" ( w dzielnicy Ciernie) poprowadzona została drogami transportu rolnego. Zwracamy się zatem do wszystkich korzystających z tej trasy, aby mieli na uwadze fakt, że drogi te często są wykorzystywane także przez miejscowych rolników. Tym samym bardzo prosimy o uszanowanie innych użytkowników drogi oraz o wspólne i niekonfliktowe korzystanie z niej.

SZLAK ZIELONY: Wokół Cierni

Szlak zielony ikona rower
 
 
 
 
 
Bardzo łatwa technicznie trasa. W całości prowadzi terenami płaskimi Równiny Świdnickiej. Z łatwością pokonają ją zarówno dzieci, jak i osoby starsze bez przygotowania kondycyjnego. Prowadzi drogami transportu rolnego oraz przez niewielkie kompleksy leśne. Częściowo szlak wytyczony jest wzdłuż tzw. „Drogi Węglowej”, którą do czasu wybudowania kolei wywożono węgiel z wałbrzyskich kopalni do portów odrzańskich. Przemierzając trasę warto zwrócić uwagę na rozciągające się w kierunku południowym pasmo Sudetów z Chełmcem, Wielką Sową i Masywem Trójgarbu na pierwszym planie. W pogodne dni doskonale są widoczne Karkonosze z górującą nad nimi Śnieżką.
 
Atrakcje i miejsca godne zobaczenia na trasie:
 
ruiny Pałacu Wdów (XVIII w.), dworek, w którym w XIX wieku gościł W. Goethe, średniowieczne krzyże pokutne, grodzisko słowiańskie (IX w.). Nieco powyżej szlaku, w kierunku centrum miasta koniecznie trzeba zobaczyć gotycki kościół św. Franciszka z Asyżu z cennymi polichromiami z przełomu XIII i XIV wieku. Prowadzi do niego szlak łącznikowy w kolorze żółtym.
 
Fresk św. Krzysztofa w kościele św. Franciszka z Asyżu. Fot. Maciej Juszczyk
Fresk św. Krzysztofa w kościele św. Franciszka z Asyżu.
Fot. Maciej Juszczyk
Ruiny Pałacu Wdów w Cierniach. Fot. Wojciech Andryszczak

Ruiny Pałacu Wdów w Cierniach.

Fot. Wojciech Andryszczak

Krzyż pokutny Fot. Maciej Mikołajczyk
Krzyż pokutny
Fot. Maciej Mikołajczyk
 
Kościół św. Franciszka z Asyżu
Kościół św. Franciszka z Asyżu
 
Wokół Cierni
 
Szanowny Rowerzysto!
 
Część zielonego szlaku rowerowego "Wokół Cierni" i niebieskiego "Dookoła Świebodzic" (w dzielnicy Ciernie) poprowadzona została drogami transportu rolnego. Zwracamy się zatem do wszystkich korzystających z tej trasy, aby mieli na uwadze fakt, że drogi te często są wykorzystywane także przez miejscowych rolników. Tym samym bardzo prosimy o uszanowanie innych użytkowników drogi oraz o wspólne i niekonfliktowe korzystanie z niej.

SZLAK ZIELONYK-4 - Szlak Tkaczy

Szlak Księstwa Świdnicko-Jaworskiego

 
szlak zielony ikona rower
 
Szlak Tkaczy biegnie ze Świebodzic do Kamiennej Góry i stanowi łącznik pomiędzy pozostałymi szlakami Księstwa Świdncko-Jaworskiego oraz lokalnymi szlakami Ziemi Kamiennogórskiej i pogranicza polsko-czeskiego.
 
Nazwa szlaku nawiązuje do tradycji związanej z przemysłem tkackim Świebodzic i Kamiennej Góry, który na początku XIX wieku stanowił jedną z ważniejszych gałęzi przemysłu na Dolnym Śląsku. To właśnie Świebodzicach i Kamiennej Górze znajdowały się największe i najnowocześniejsze na Śląsku zakłady tkackie.
 
Szlak rozpoczyna się w Świebodzicach na Osiedlu Słonecznym, gdzie krzyżuje się z żółtym szlakiem Bolka K-1 relacji Świdnica-Świebodzice-Bolków-Jawor, czarnym szlakiem Drogi Węglowej K-3 (Wałbrzych-Świebodzice-Mietków) oraz niebieskim szlakiem Dookoła Świebodzic. Następnie ulicą Kamiennogórską opuszcza Świebodzice i podąża w kierunku wsi Cieszów Górny. Szlak w całości prowadzi asfaltową drogą łączącą Świebodzice z Kamienną Górą. Po drodze przebiega jeszcze przez takie miejscowości jak Chwaliszów, Stare i Nowe Bogaczowice, Gostków, Jaczków i przed Kamienną Górą łączy się z drogą wojewódzką nr 367 docierając do miasta. W Kamiennej Górze szlak został poprowadzony ulicami: Wałbrzyską, Katowicką, Stefana Okrzei, Spacerową, Muzealną aż do Placu Wolności.Za miejscowością Jaczków Szlak Tkaczy łączy się z czerwonym szlakiem, tzw. Obwodnicą Marciszowa i towarzyszy mu aż do ul. Wałbrzyskiej.
 
Atrakcje i miejsca godne zobaczenia na trasie i w najbliższym sąsiedztwie:
Rynek w Świebodzicach z zabytkowymi kamienicami, kościołami i Ratuszem z XVIII wieku; mury obronne Świebodzic; ruiny zamku Cisy w Cieszowie Górnym; domy ryglowe w Chwaliszowie; klasztor pocysterski, kościół św. Józefa Oblubieńca i kaplica św. Anny w Starych Bogaczowicach; Rynek z zabytkowymi kamienicami (XVII/XIX w.), kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła z gotyckim prezbiterium z XIV w., kościół poewangelicki z XVIII w. (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Różańcowej), Ratusz w stylu neorenesansowym oraz cmentarz żydowski (XVIII w.) w Kamiennej Górze.
 
Źródło: UM Świebodzice, UM Kamienna Góra, UG Stare Bogaczowice
 
Widok z lotu ptaka
 
Kaopliczka
 
kościół wnetrze
 
Ratusz
 
Most

Kościół

fot. Tadeusz Ferenc

   

Kościół

fot. Tadeusz Ferenc

Jezioro

fot. Tadeusz Ferenc

Rynek

fot. Tadeusz Ferenc

SZLAK ŻÓŁTY: Szlak Bolka

szlak żółty ikona roweru

Szlak żółty (K1), który przebiega ze Świdnicy do Jawora między innymi przez Świebodzice, Dobromierz i Bolków. Jest to najtrudniejszy szlak ze wszystkich, gdyż w większości biegnie górzystym obszarem Pogórza Świebodzickiego, Wałbrzyskiego i Bolkowskiego, a także o krawędź Gór Sowich. Znajdują się na nim liczne strome zjazdy/podjazdy, które wymagają od kolarzy nieco więcej wysiłku fizycznego. Na trasie koniecznie trzeba zobaczyć piastowskie warownie w Książu i Bolkowie, starówki oraz liczne zabytki w Świdnicy, Świebodzicach, Dobromierzu, Bolkowie i Jaworze.

Zdjęcia 3 szt - Świdnica Rynek - fot. Tomasz Pietrzyk Palmiarnia w Wałbrzychu - fot. Adrian Sitko Zamek Książ

Świdnica Rynek - fot. Tomasz Pietrzyk
Palmiarnia w Wałbrzychu - fot. Adrian Sitko
Zamek Książ

Jawor Fot. Starostwo Powiatowe w Jaworze

Jawor
Fot. Starostwo Powiatowe w Jaworze

Ratusz w Świebodzicach.  Fot. Maciej Mikołajczyk

Ratusz w Świebodzicach. 
Fot. Maciej Mikołajczyk

Zamek w Bolkowie.  Fot. Gmina Bolków

Zamek w Bolkowie. 
Fot. Gmina Bolków

   

Urząd Gminy w Dobromierzu  Fot. UG Dobromierz

Urząd Gminy w Dobromierzu 
Fot. UG Dobromierz

 

 

Mapa