Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

SZLAK ZIELONYK-4 - Szlak Tkaczy

Szlak Księstwa Świdnicko-Jaworskiego

 
szlak zielony ikona rower
 
Szlak Tkaczy biegnie ze Świebodzic do Kamiennej Góry i stanowi łącznik pomiędzy pozostałymi szlakami Księstwa Świdncko-Jaworskiego oraz lokalnymi szlakami Ziemi Kamiennogórskiej i pogranicza polsko-czeskiego.
 
Nazwa szlaku nawiązuje do tradycji związanej z przemysłem tkackim Świebodzic i Kamiennej Góry, który na początku XIX wieku stanowił jedną z ważniejszych gałęzi przemysłu na Dolnym Śląsku. To właśnie Świebodzicach i Kamiennej Górze znajdowały się największe i najnowocześniejsze na Śląsku zakłady tkackie.
 
Szlak rozpoczyna się w Świebodzicach na Osiedlu Słonecznym, gdzie krzyżuje się z żółtym szlakiem Bolka K-1 relacji Świdnica-Świebodzice-Bolków-Jawor, czarnym szlakiem Drogi Węglowej K-3 (Wałbrzych-Świebodzice-Mietków) oraz niebieskim szlakiem Dookoła Świebodzic. Następnie ulicą Kamiennogórską opuszcza Świebodzice i podąża w kierunku wsi Cieszów Górny. Szlak w całości prowadzi asfaltową drogą łączącą Świebodzice z Kamienną Górą. Po drodze przebiega jeszcze przez takie miejscowości jak Chwaliszów, Stare i Nowe Bogaczowice, Gostków, Jaczków i przed Kamienną Górą łączy się z drogą wojewódzką nr 367 docierając do miasta. W Kamiennej Górze szlak został poprowadzony ulicami: Wałbrzyską, Katowicką, Stefana Okrzei, Spacerową, Muzealną aż do Placu Wolności.Za miejscowością Jaczków Szlak Tkaczy łączy się z czerwonym szlakiem, tzw. Obwodnicą Marciszowa i towarzyszy mu aż do ul. Wałbrzyskiej.
 
Atrakcje i miejsca godne zobaczenia na trasie i w najbliższym sąsiedztwie:
Rynek w Świebodzicach z zabytkowymi kamienicami, kościołami i Ratuszem z XVIII wieku; mury obronne Świebodzic; ruiny zamku Cisy w Cieszowie Górnym; domy ryglowe w Chwaliszowie; klasztor pocysterski, kościół św. Józefa Oblubieńca i kaplica św. Anny w Starych Bogaczowicach; Rynek z zabytkowymi kamienicami (XVII/XIX w.), kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła z gotyckim prezbiterium z XIV w., kościół poewangelicki z XVIII w. (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Różańcowej), Ratusz w stylu neorenesansowym oraz cmentarz żydowski (XVIII w.) w Kamiennej Górze.
 
Źródło: UM Świebodzice, UM Kamienna Góra, UG Stare Bogaczowice
 
Widok z lotu ptaka
 
Kaopliczka
 
kościół wnetrze
 
Ratusz
 
Most

Kościół

fot. Tadeusz Ferenc

   

Kościół

fot. Tadeusz Ferenc

Jezioro

fot. Tadeusz Ferenc

Rynek

fot. Tadeusz Ferenc

Powrót