Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-Urząd
Miasto i Gmina
Inwestycje
Turystyka

SZLAK ZIELONY: Wokół Cierni

Szlak zielony
Bardzo łatwa technicznie trasa. W całości prowadzi terenami płaskimi Równiny Świdnickiej. Z łatwością pokonają ją zarówno dzieci, jak i osoby starsze bez przygotowania kondycyjnego. Prowadzi drogami transportu rolnego oraz przez niewielkie kompleksy leśne. Częściowo szlak wytyczony jest wzdłuż tzw. „Drogi Węglowej”, którą do czasu wybudowania kolei wywożono węgiel z wałbrzyskich kopalni do portów odrzańskich. Przemierzając trasę warto zwrócić uwagę na rozciągające się w kierunku południowym pasmo Sudetów z Chełmcem, Wielką Sową i Masywem Trójgarbu na pierwszym planie. W pogodne dni doskonale są widoczne Karkonosze z górującą nad nimi Śnieżką.
 
Atrakcje i miejsca godne zobaczenia na trasie:
 
ruiny Pałacu Wdów (XVIII w.), dworek, w którym w XIX wieku gościł W. Goethe, średniowieczne krzyże pokutne, grodzisko słowiańskie (IX w.). Nieco powyżej szlaku, w kierunku centrum miasta koniecznie trzeba zobaczyć gotycki kościół św. Franciszka z Asyżu z cennymi polichromiami z przełomu XIII i XIV wieku. Prowadzi do niego szlak łącznikowy w kolorze żółtym.
 
Fresk św. Krzysztofa w kościele św. Franciszka z Asyżu. Fot. Maciej Juszczyk Ruiny Pałacu Wdów w Cierniach. Fot. Wojciech Andryszczak

Fresk św. Krzysztofa w kościele św. Franciszka z Asyżu.
Fot. Maciej Juszczyk

Ruiny Pałacu Wdów w Cierniach.
Fot. Wojciech Andryszczak
Krzyż pokutny Fot. Maciej Mikołajczyk Kościół św. Franciszka z Asyżu
Krzyż pokutny
Fot. Maciej Mikołajczyk
Kościół św. Franciszka z Asyżu
 
Wokół Cierni
 
Szanowny Rowerzysto!
 
Część zielonego szlaku rowerowego "Wokół Cierni" i niebieskiego "Dookoła Świebodzic" ( w dzielnicy Ciernie) poprowadzona została drogami transportu rolnego. Zwracamy się zatem do wszystkich korzystających z tej trasy, aby mieli na uwadze fakt, że drogi te często są wykorzystywane także przez miejscowych rolników. Tym samym bardzo prosimy o uszanowanie innych użytkowników drogi oraz o wspólne i niekonfliktowe korzystanie z niej.
Powrót