Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Ze Świebodzic na Stary Książ

Ze Świebodzic do ruin "Starego Książa"
 
Z centrum miasta kierujemy się w stronę dzielnicy Pełcznica. Tuż za ruinami kościoła św. Anny skręcamy w lewo - w ulicę Moniuszki, skąd do zamku prowadzi zielono znakowany Szlak Zamków Piastowskich. My jednak polecamy nieoznakowaną ścieżkę wzdłuż rzeki przez Wąwóz Pełcznicy. Wiedzie tędy dobrze utrzymana ścieżka leśna i dotarcie do zamku nie powinno sprawiać żadnych trudności.
 
Ruiny "Starego Książa"
 
Mimo, iż obiekt stylizowany jest na ruiny starego, gotyckiego zameczku, to jednak powstał on w latach 1794-1799 na polecenie Henryka VI Hochberga. Z ostatnich badań archeologicznych i historycznych wynika, że ten wzniesiony w duchu romantyzmu obiekt został zbudowany na resztkach dawnej warowni, która powstała w ostatnich dekadach XIII w. i funkcjonowała do lat 30. XIV w. Nie można wykluczyć, że właśnie z tym obiektem powiązać należy najstarsze źródła pisane, traktowane dotąd przez historyków jako dotyczące sąsiedniego Książa. Co ciekawe, tą późnośredniowieczną warownię założono w miejscu, gdzie już wcześniej znajdował się gród z przełomu IX i X w. Podczas badań archeologicznych prowadzonych na Starym Książu odkryto charakterystyczne dla tego okresu przedmioty, m.in. ceramikę i wyroby metalowe.
 
Na dziedzińcu romantycznego zameczku odbywały się liczne turnieje rycerskie dla gości odwiedzających siedzibę Hochbergów w Książu. W sierpniu 1800 roku w ten sposób uczczono pobyt króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Jednym z widzów oglądającym ten turniej był John Quincy Adams, ówczesny ambasador Stanów Zjednoczonych w Prusach, a późniejszy szósty prezydent USA (1825-29). W XIX w. obiekt pełnił funkcję niewielkiego muzeum i zarazem gospody. W zamkowej kaplicy pod wezwaniem św. Anny każdego roku 26 lipca odbywała się msza św. odprawiana przez proboszcza świebodzickiej parafii św. Mikołaja. Zamek został zniszczony w wyniku pożaru, wznieconego w 1945 roku przez żołnierzy radzieckich.
 
Szczególnie polecane są dwie trasy spacerowe - od strony dzielnicy Świebodzic Pełcznicy oraz od strony zamku Książ. Wiodą one malowniczym, skalistym Wąwozem Książ usłanym licznymi mostkami, bajecznie zwisającymi nad górską Pełcznicą.
 

Ruiny kościoła

Ruiny kościoła

Ruiny kościoła

Ruiny kościoła

Powrót